Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Do konference přišlo celkem 2195 emailů, nejvíce jich poslali Greg KH, Andrew Morton a William Lee Irwin III.
Geoff Levand informoval konferenci o dostupnosti patchů pro POSIXový časovač s vysokou přesností (high-res timer) pro jádro 2.6.6. Základem pro tyto patche je hrtimers-2.6.5-1.0.patch George Anzingera ze stránky http://sourceforge.net/projects/high-res-timers/.
William Lee Irwin III reagoval s tím, že žije v domnění, že patche George Anzingera již byly do řady 2.6 začleněny. Jiný autor otvrdil, že aplikační rozhraní v kernelu již je, nicméně patche umožňující získat rozlišení na úrovni deseti mikrosekund nebyly začleněny.
Joy Latten se zeptal:
Projekt Umbrella (umbrella.sf.net) také
potřebuje mít možnost používat kryptografii s veřejným klíčem uvnitř
linuxového kernelu (i když pouze pro verifikaci podpisu). Plánujeme proto
implementovat RSA nebo ElGamal (portací z GPG) do kernelu. Nicméně pokud
tento projekt vznikne, bude nás velmi zajímat. Na podzim pak budeme schopni
přispět nějakými hodinami programování .
Jinde se James Morris zeptal, zda se Joy a spol. snaží vytvořit obecné asymetrické kryptografické API. Sergey odpověděl:
Je samostatné generické asymetrické crypto API skutečně nutné?
Model užití cryptoapi je nastavit klíč před (de)šifrováním. Takže není důvod mít public_key_alg se samostatnými funkcemi public_encrypt a private_encrypt, protože toto rozlišení je implikováno během použití metody setkey. Proto plánujeme prostě přidat další crypto_alg pro rsa_1024.
Tom St. Denis odpověděl:
Jako základ digsig modulu budeš potřebovat mít možnost:
Rozhraní přesně napodobující symetrickou stranu skutečně nebude fungovat na 100%. Například symetrické operace obvykle nehavarují. Také metody ověřování/dešifrování mohou selhat natvrdo [kvůli nedostatku paměti na haldě] či naměko [invalidní paket]. Dávalo by více smyslu navrhnout jednoduché API pro kryptografii s veřejným klíčem, než mrzačit API pro symetrické šiforvání do něčeho kompatibilního.
Mimochodem, byl jsem kontaktován, zda mám zájem o uskutečnění tohoto projektu a nabízím svou public domain knihovnu LibTomCrypt. Navrhuji portovat ji jako kernel modul (po odstranění věci, jež nejsou potřeba, jako je symetrické šifrování) a uvolnit pod GPL.
Linus Torvalds ohlásil Linux 2.6.7 s tím, že nejvíce pozornosti si zaslouží jednořádková oprava obtěžující výjimky plovoucí řádky. Tomas Szepe napsal, že airo.ko z 2.6.7 (oproti verzi 2.6.6) neumožňuje uživateli nastavit ESSID via "echo myessid >/proc/driver/aironet/ethX/SSID". A dodal, že takové změny by se neměly provádět uprostřed stabilní řady.
Alexander Viro zaslal krátký patch s komentářem, že takovýmto změnám se říká chyby. Kromě toho originální verze byla chybová a snadno zneužitelná, takže oprava byla skutečně potřeba. Tomas vyzkoušel záplatu a potvrdil její funkčnost.
Arjan van de Ven napsal, že
gcc 3.4 získalo podporu pro několik typických bitops jako zabudovaných direktiv. Jejich použití má oproti inline asm několik výhod:
Otázka zní, zda považujeme tuto cestu za přínosnou či ne. Abych pomohl diskusi, přikládám patch, který v závislosti na verzi překladače umožní funkci ffz() používat tyto direktivy gcc. Než s tím ale budu pokračovat ... má to cenu?
Ze začátku se ozývaly hlasy podpory, než Linus Torvalds napsal:
Pokud se jasně neprokáže, že kód gcc je lepší, pak to NEMÁ cenu.
Přidání takové podpory vede k zvýšeným nárokům na údržbu, protože stále musíme podporovat staré verze gcc a architektury, kde GCC optimalizuje HŮŘE než my. A upřímně, pochybuju, že najdeš jediný případ, kdy GCC udělá znatelně lepší práci.
Jinými slovy, pravidla ohledně GCC builtinů jsou:
Až dosud jediným případem, jež měl cenu, byly věci kolem memcpy() a i zde byly původní makra, jež dělaly téměř stejnou práci (ale byly tak škaredé, že stálo za to provést změnu).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: